Sık Sorulan Sorular

Aday Öğrenci

2023 yılı YKS verileri aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Bölüm Adı

Puan Türü

Genel Kontenjan

Okul Birincisi Kontenjanı

Taban Puan

Adalet

TYT

70

2

*0,12 Katsayı ile : 356,78876

*0,12 + 0,06 Katsayı ile : 357,42486

Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri

TYT

60

2

*0,12 Katsayı ile : 305,84296

Kaynak: https://yokatlas.yok.gov.tr'den elde edilen verilere göre hazırlanmıştır.

Yüksekokulumuz,  Kadıköy ilçesinde bulunan Göztepe Yerleşkesinde eğitim-öğretim hizmetini vermektedir.

Yerleşke konumunu buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Üniversitemiz kütüphane, yurt, burs ve sosyal yaşam imkânlarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşılabilmektedir.

• Yaşam 

Kültür Merkezleri

Sağlık ve Yaşam       

Spor Tesisleri

Engelsiz Marmara

Güvenlik        

Kampüs Kart     

Öğrenci Bilgi İşlem Merkezi 

• Beslenme

Yemek Listesi

Sosyal Tesisler

Kafeteryalar

Yemekhane 

• Barınma

Yurtlar

Konukevi 

• Kütüphane

Merkez Kütüphane    

• Organizasyonlar

Spor Etkinlikleri

Öğrenci Konseyi

Kültür Sanat Etkinlikleri

Ücretsiz Kurslar

Öğrenci Kulüpleri 

Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri Programımızda zorunlu staj uygulaması bulunmaktadır.  Kısmi Zamanlı Öğrenci olarak çalışma imkânı bulunmaktadır.

Adalet Programı

Yüksekokulumuz Adalet Programından mezun olanlara "Adalet Meslek Elemanı" unvanı verilir. Adalet meslek elemanları, mahkemelerin yazı işleri müdürlüğü veya yardımcılığı; icra memurluğu veya yardımcılığı görevlerine atanmaktadırlar. Ayrıca resmi veya özel bankalarda, çeşitli kamu ve iktisadi kuruluşlarında, özel iktisadi işletmelerde istihdam edilmektedirler.

Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri Programı

Yüksekokulumuz Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri Programından mezun olanlar, infaz ve güvenlik hizmetleri alanında ön lisans derecesi ile “meslek elemanı” unvanı alırlar ve ceza infaz kurumları ile denetimli serbestlik müdürlüklerinde infaz koruma memuru olarak istihdam edilmektedirler. Bu programdan mezun olan öğrenciler ayrıca kamu ya da özel sektörde güvenlik hizmetlerinde çalışabilirler.

Mezunlarımız, yaşam boyu öğrenme kapsamında ilgili mevzuat hükümleri uyarınca mezun oldukları programa uygun lisans programlarına Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile dikey geçiş yaparak lisans öğrenimi tamamlama imkânına da sahiptirler.

Aşağıda ÖSYM 2020 DGS Başvuru Kılavuzundaki verilere istinaden oluşturulan tablolarda önlisans mezuniyet alanlarına göre dikey geçiş lisans programları yer almaktadır.

ÖN LİSANS MEZUNİYET ALANLARINA GÖRE DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI (2020-DGS BAŞVURU KILAVUZU)

Ön Lisans Mezuniyet Alanı

Tercih Yapılabilecek Lisans Programları

Adalet

Hukuk

Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri

Acil Yardım ve Afet Yönetimi

Kamu Yönetimi

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

Sosyal Hizmet

Kaynak: https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2020/DGS/tablo2_09062020.pdf

2020 DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) İLE ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ, İKTİSAT FAKÜLTESİ İLE İŞLETME FAKÜLTESİ’NİN AÇIKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARINI; ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ’NİN AÇIKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARINI; İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ’NİN AÇIKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARINI TERCİH EDEBİLECEK ÖN LİSANS PROGRAMLARI (2020-DGS BAŞVURU KILAVUZU)

Ön Lisans Mezuniyet Alanı

Geçiş Yapılabilecek Açıköğretim Lisans Programları

Adalet

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Konaklama İşletmeciliği, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Turizm İşletmeciliği

Adalet Meslek Yüksekokulu

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Konaklama İşletmeciliği, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Turizm İşletmeciliği

Kaynak: https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2020/DGS/tablo2_09062020.pdf

Üniversitemizde ve Yüksekokulumuzda "Dörtlük (4'lük) Bağıl Değerlendirme Sistemi ve Harfli Başarı Sistemi" uygulanmakta olup ayrıntılı bilgiye

Marmara Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği ile

Marmara Üniversitesi Sınav ve Başarı Değerlendirme Yönergesi’nden ulaşılabilir.

Yüksekokulumuzda hazırlık sınıfı bulunmamaktadır.

HIZLI ERİŞİM