Adalet Bölümü

Adalet Programı

Program Hakkında

Yükseköğretim Genel Kurulu’nun 23.09.2010 tarihli kararı ile kurulan Yüksekokulumuz, Devlet ve Özel Kurumların ihtiyacı olan Hukuk alanındaki nitelikli ara insan gücünün yetiştirilmesini kendisine amaç edinmiştir. Adalet Meslek Yüksekokulunun kurulmasıyla birlikte öncelikle, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Adalet Programında eğitim öğretim faaliyetlerine başlanmıştır. Program müfredatı 2010-2010 eğitim – öğretim yılından itibaren, müfredat üzerinde çeşitli dönemlerde yapılan değişikliklerle bugünkü halini almıştır.

Programın Amacı

Adalet Programının amacı, özellikle Adalet Bakanlığı’nın adli yargı ve infaz kurumlarında, yardımcı nitelikli ara insan gücünün yetiştirilmesidir.

Mezuniyet Koşulları

Bu programda öğrenim gören öğrencilerin, mezun olabilmek için 4.00 üzerinden en az 2.00 Genel Not Ortalamasına (GANO) sahip olmaları ve öğretim programlarında öngörülen tüm derslerden en az 2.00 notu alarak başarılı olmaları gerekmektedir. Mezuniyet için kazanılması gereken minimum AKTS 120’dir.

Mezunların İstihdam Alanı

Adalet Programını bitirenlere "Adalet Meslek Elemanı" unvanı verilir. Adalet meslek elemanları, mahkemelerin yazı işleri müdürlüğü veya yardımcılığı; icra memurluğu veya yardımcılığı görevlerine atanmaktadırlar. Ayrıca resmi veya özel bankalarda, çeşitli kamu ve iktisadi kuruluşlarında, özel iktisadi işletmelerde istihdam edilebilirler.

MÜFREDAT

Adalet Programı müfredatı (2018 müfredatı) için linki tıklayınız.

Adalet Programı müfredatı (2013 müfredatı ) için linki tıklayınız.

DERS İÇERİKLERİ

Adalet Programı (2018 müfredatı) ders içerikleri için aşağıdaki linki tıklayınız.

Adalet Programı müfredatı (2013 müfredatı) ders içerikleri için aşağıdaki linki tıklayınız.

 


Bu sayfa Adalet Meslek Yüksekokulu tarafından en son 12.04.2021 15:30:25 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM