Sık Sorulan Sorular

Yaz Okulu

Marmara Üniversitesi Yaz Okulu Yönetmeliğinin 9.Maddesinin 2.fıkrası uyarınca

(2) Bir öğrenci azami öğrenim süresi boyunca en fazla on iki saatlik dersi başka üniversiteden alabilir.

Marmara Üniversitesi Yaz Okulu Yönetmeliğinin 9.Maddesinin 11.fıkrası uyarınca

Bir öğrenci azami öğrenim süresi boyunca en fazla oniki saatlik dersi başka üniversiteden alabilir.

Marmara Üniversitesi Yaz Okulu Yönetmeliğinin 9.maddesinin 6.fıkrası uyarınca :

M.Ü. öğrencilerinden, GANO’su en az 3,00 olanlar üst yarıyıllardan ders alabilir.

Marmara Üniversitesi Yaz Okulu Yönetmeliğinin 8. maddesinin 2. fıkrası uyarınca Üniversitemiz Yönetim Kurulu yaz okulunda derslerin açılabilmesi için en az 15 Öğrenci olması kabul edilmiştir.

İlgi karar örneği

Marmara Üniversitesi Yaz Okulu Yönetmeliği Başvuru ve Ders Alma Esasları içeren 9.Maddenin 9.fıkrası :

Öğrencinin kayıtlı bulunduğu birimin yaz okulunda kaydolmak istediği ders açılmadığı takdirde; öğrenci bu dersi, Üniversite içinde başka bir birimden alabilir. Bu durumda, diğer birimden alınacak dersin, ders saati ve kredisinin eşit veya fazla olması kaydıyla, öğrencinin kayıtlı olduğu ilgili akademik birim ve birim yönetim kurulu tarafından içerik ve dil açısından denkliğinin kabul edilmesi ve diğer birimin birim yönetim kurulu tarafından onaylanması gerekir.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yukarıdaki yönetmelik maddesine istinaden

Farklı birimlerden ya da bölümlerden ders alacak öğrenciler Yüksekokula dilekçe vererek, Yönetim Kurulu Kararı ile ders alacağı Fakülteye/Yüksekokula başvuracaklardır. Buna göre çıkacak olan kararlara göre ders alınıp alınamayacağı kesinleşmektedir.

M.Ü.Yaz Okulu Yönetmeliği

Başvuru ve ders alma esasları

MADDE 9 - (2)   (Değişik fıkra: RG-2/6/2013-28665) Yaz Okulunda, bir öğrenci toplam on dört saati aşmamak üzere en çok dört ders alabilir.

(11)   (Değişik fıkra: RG-2/6/2013-28665) Bir öğrenci azami öğrenim süresi boyunca en fazla oniki saatlik dersi başka üniversiteden alabilir.

hükmü uyarınca yaz okulunda toplamı 14 saati aşan ders seçimi yapılamamaktadır.

Dolayısı ile seçilen derslerin toplamı kontrol edilmelidir.

Öğrenci, ders eksiğini tamamlamak üzere başarısız olduğu veya not yükseltmek amaçlı olarak başarılı olduğu bir dersi tekrarlamak veya yeni ders almak için yaz okulundaki derslere kaydolabilir. Yaz okulunda açılan bir derse kaydolan öğrenci o dersi bırakamaz.

Yaz Okulu Yönetmeliği

HIZLI ERİŞİM